VR SANAL GERÇEKLİK OYUNLARININ KRAL SIRALAMASI
Sanal gerçeklik teknolojisinin evlerimize girmesini oldukça uzun süreden beri bekliyorduk. İşin gerçeği,70’lerde,80’lerde ve hatta 90’larda bile sanal

VR SANAL GERÇEKLİK OYUNLARININ KRAL SIRALAMASI

Sanal gerçeklik teknolojisinin evlerimize girmesini oldukçauzun süreden beri bekliyorduk. İşin gerçeği,70’lerde,80’lerde ve hatta 90’larda bile sanal gerçekliği tüketici elektroniği ürünlerine dönüştürmek için denemeler olduysa da bu girişimler başarı göstermiş olamadılar.

Hem değişen hızla gelişen teknolojinin yetersiz kalması ve dolayısıyla fiyatların devasa yükseklikte olması, hem de toplumun bugün olmasıyla beraber dijital teknolojiyi günlük hayatına, yaşamına,zihnine entegre edememiş olması sebebiyle geçmişteki VR denemelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasına niçin oldu. Bir tekher her neyse ki artık o dönemleri geride bıraktık.

Sanal gerçeklik gözlükleri Oculus Rift ve oyun dağıtım servisi Steam’in yardımıyla geliştirilen HTC Vive, bu alanda devrim yarattılar. Şu anda piyasada sanal gerçeklik gözlüklerini 600-800 dolar içinde fiyatlarla satın almak mümkün.

Bir tek ne var ki, eğer bilgisayarınızgüçlü donanımlara haiz değilse,bu VR oyunlarını çalıştırmakta başarı göstermişolamayacaktır, dolayısıyla, oldukça güçlü oyun donanımlarına haiz bir bilgisayara da gerekseme duyacağınızı hatırlatalım, ki o bilgisayarların tutarları da 3-4 bin liralar seviyesinde bulunuyor.

Bugün “Oculus Ready” tanımıyla satılan bir bilgisayar için minimum 1000 dolar ödemeniz gerekiyor. Öte taraftaneğer PlayStation 4 oyuncusuysanız, Playstation VR gözlüğünü PS4’ü ve lüzumlu denetim cihazlarını toplamda 800 dolar benzer şekilde bir fiyata edinmeniz mümkün. Bir tek bazı oyunların PS4’ün sınırlarını zorladığını ve çalışmakta güçlük çektiğini de unutmayalım.

Sony’nin yöneticileri bu yüzden, VR oyunlarını kaldırabilecek yeni bir PS modeli üstünde çalışıyorlar, kamuoyuna da yansıyan bu tartışmalarda, yeni Playstation’ın PS4.5 ismiyle çıkabileceği de konuşuluyor. 4K çözünürlükte oyunları çalıştırabilecek, gözlük, kamera ve denetim cihazları ile tak çalıştır VR deneyimi sunacak bu yeni PS ile tesirinde bırakan VR oyunları oynamak mümkün olacak. Peki, bu yeni oyun donanımıyla bizi hangi oyunlar bekliyor?

Eve: Valkyrie

Eve Online, video oyun dünyasında oldukça hususi bir yere haiz. 2003’te piyasaya çıkan MMORPG türündeki uzay gemisi simülasyonu,kısa sürede dünya çapındafanatik oyuncu kitlesine kavuştu. İzlandalı CCP firmasının geliştirdiği şirket, bir süre sonrasında İzlanda’nın toplam ihracat gelirinin yarısını tek başına sağlamaya başladı.

Her ay 14 dolar ödeyerek oyunu oynayan on binlerce oyuncu,tek bir sunucu üstünde oynanan bu ilk MMO üstünde,on binlerce yıldız sisteminin içinde sanal olarak yaşayan bir evren kurdular. Valkyrie,şimdi oyuncuları aynı oyun evreni içinde,dev uzay gemilerinden kalkan avcı gemilerinin kokpitine oturtarak aksiyon dolu bir maceraya götürüyor.

Oculus Rift gözlükleri ile uyumlu olan bu oyunun yanında CCP ek olarak Samsung Gear VR ile oynanabilen Gunjack’ ıda geliştiriyor.

Elite:Dangerous

Efsanevi video oyun yapımcısı David Braben’in seneler sonrasında oyun yaşamına tekrardan dönmesine neden olan oyunu Elite:Dangerous da Oculus Rift’i destekleyen oyunlardan biri.

Oldukca detaylı bir uzay simülasyonu olan Elite ile oyuncu uzay gemisinin kokpitine oturuyor ve 400 milyar yıldız sisteminden oluşan,ergonomik olarak sonsuz bir uzayda,gezegenler ve uzay istasyonları içinde tecim yapıyor,yeni yıldız sistemleri keşfediyor,madencilik yapıyor,ödül avcılığı ve hatta korsanlıkla uğraşayabiliyor,donanmaya dahil olup evrendeki dev polistik güçlerin savaşlarına katılabiliyor.

Star Citizen

Wing Commander serisinin yapımcısı Chris Roberts’ın,konsol oyunlarının video oyun piyasasını işgal etmesi üzerine Holywood’a odaklanmasının peşinden,Crowdfunding sistemi ile tekrardan oyun yapımcılığına döneceğini müjdelemesiyle ortaya çıkan Yıldız Citizen,neredeyse piyasaya çıkmadan oyunculardan 100 milyon doların üstünde bağış almış bir uzay simülasyonu.

Bununla beraber MMO özelliklerine haiz olan oyunda oldukça gelişmiş,oldukça detaylı uzay gemisi dinamikleri içeriyor ve Wing Commander serisinden alışkın olduğumuz heyecanlı uzay savaşları oyuncuları bekliyor.

Adrift

Bol miktarda ödüllü Gravity filmini anımsatan oyun büyük bir kazanın meydaan geldiği uzay istasyonunda hayatta kalmaya çalışan bir astronotun öyküsünü mevzu alıyor.

The Climb

Sanal gözlüğünüzle yüksek bir dağa tırmandığınızı düşünün. Başınızı her çevirdiğinizde aşağıda fazlaca mühim bir yar ve siz o dimdik kayanın üzerindesiniz. Oyunun yapımcısı meşhur oyun yapımcısı Crytek ve oyun da CryEngine’ı kullanıyor. The climb,Vr dünyasının en güzel görünen oyunlarından biri olacak.

Subnautica

İçinde okyanusların olduğu aden benzer şekilde bir gezegende koloni oluşturmak için yola çıkmış bir uzay gemisinin o gezegenin atmosferine girerken parçalandığını ve gezegene çakıldığını düşünün. Gemiden kurtulan tek kişi sizsiniz ve ana gezegeninizden size yardım gelmesi yüzlerce yıl sürecek. Hayatta kalmak için gezegendeki kaynakları ve geminizden kurtardıklarınızla kendinize yeni bir üs kurmalısınız.

Subnautica,neredeyse erken erişimde fakat oldukça zengin oyun dünyası ile büyük beğeni topluyor. Bu oyunda amacınız,gezegene zarar vermeden,gezegendeki canlıları öldürmeden kendinize küçük bir aden oluşturmak. Fakat bu iş o denli kolay değil. Üstelik gezegendeki pek oldukça canlı da son aşama saldırgan.

Space Pirate Trainer

Han Solo’culuk oynamak isteyenleri oldukça memnun edecek olan oyun, bir uzay korsanı olabilmeniz için size eğitim veriyor. Blaster tabancanızı alıp uzay istasyonunu basıyor, uzay gemilerini kaçırıyor, tecim gemilerine saldırıyorsunuz. Etik olarak hoş işler değil fakat korsanlık insanlık zamanı süresince mevcud ve var olmaya devam edecek bir gerçek. Ek olarak dikkatsizlik etmeyin tarih süresince bir devletin korsan söylediğine, diğeri devlet kahraman demiştir. Bu işler bu şekilde… Oyun HTC Vive için satışta ve oldukça iyi eleştiriler alıyor.

House of the Dying Sun

Donanmanızla uzayda savaşlara katıldığınız bu oyunda bir komutan olarak donanmanızdaki gemilere emirler verirken hem de avcı gemilerinin kokpitlerine geçip düşmanla direkt çatışmaya da girebiliyorsunuz. Süratli, güzel ve heyecanlı. Taktiksel derinliği olan başarı göstermiş bir uzay gemisi simülasyonu.
Horde Z Zombi apokalipsosuna bir dolu silahla hazırsınız ve zombi orduları da üzerinize doğru koşuyorlar. Tetiğe asılmanın zamanıdır. Sanal gerçeklik içinde zombilerle savaşmanın oldukça başka bir deneyim bulunduğunufarkına varacaksınız.

Lightblade VR

Yıldız Wars serisinin ilk filmimizde, Luke’un ışın kılıcıyla antrenman yapmasını elde eden minik robotu hatırlıyor musunuz? Bu oyun yardımıyla o antrenmandan başlayarak bir ışın kılıcı ustası olabilir ve rakiplerinizle dövüşebilirsiniz. Işın kılıcının oldukça tehlikeli ve ölümcül bir silah bulunduğunu da hatırlatalım.İşiniz kolay olmayacak.

The Lab

Half Life’ın yapımcısı Valve’ın VR oyuncularını desteklemek için parasız bir halde piyasaya sürdüğü bu oyun, piyasadaki en beğenilen VR oyunlarının başlangıcında geliyor.The Lab ile oldukça değişik ortamlarda,ortama uygun aksiyonların içine giriyorsunuz. Bir bilimkurgu ortamında, uzay gemisinin motorunu onarım etmeye çalışıyorsunuz, ortaçağda kalenize saldırı eden düşmanları kuleden okla indirmeye çalışıyorsunuz. Parasızbulunduğunu da söylemiştik,değil mi?

Vanishing Realms

RPG oyuncularının hayalleri gerçek oluyor. Bunca senedir mağaralarda, mahzenlerde,büyüleyici ortamlarda koşturup görevleri yerine getirmeye çalışan RPG oyuncuları Vanishing Realms yardımıyla artık o ortamların içine girebiliyor, ürkütücü iskeletlerle, canavarlarla karşı karşıya dövüşebiliyor, sayısız hazineyi elleriyle tutarak keşfedebiliyor.Oldukca gerçekçi ve oldukça tesirinde bırakan. Bir oynayan yeniden vazgeçemiyor.

War Thunder

İkinci Dünya Savaşı temalı bu MMO oyununda gerçek oyunculara karşı savaşırken,savaşın gerçek ortamını, o devasa yıkımı kendi gözlerinizle ve cephenin içinden yaşayarak hissedebiliyorsunuz.

Mermiler çevrenizde uçuşuyor, etrafınıza bombalar düşüyor, şarapneller gözünüzün önünde uçuşuyor, düşman askerleri süngülerle üzerinize saldırıyor. Bu oyunları VR gözlükleri ile oynayan evlatların büyüdüklerinde savaşın ne kadar büyük bir acı bulunduğunu daha iyi anlayacağını umuyoruz.

Hover Junkers

Yıldız Wars evrenine benzer bir atmosferde geçen bu acayip oyunda, çöllerde dolaşıyor ve dev savaşlardan arta kalan harp araçları içinden işe yarar parçaları çıkarıp satmaya çalışıyorsunuz.Fakat işiniz kolay değil, hiçbir yasanın olmadığı o atmosferde rakip çöpçüler de iş başlangıcında ve size ateş etmekten asla çekinmiyorlar. Maceralı, heyecanlı, süratli, zekice tasarlanmış ve oldukça şekil bir oyun.

Call of the Starseed

80’lerin bilim kurgu düşlem filmlerini anımsatan bu macera oyununda yitik kızkardeşinizi bulmak için bir robotla yola çıkıyorsunuz ve gizemli mekanlarda,oldukça değişik bulmacaları çözmeye emek vererek yolunuza devam ediyorsunuz.

VARRR

Orta Çağ dünyasının tehlikeli denizlerinde bir kaptan olarak geminizi korsanlara karşı korumak için çaba sarfediyor, savaşıyor, hedefinize ulaşmaya çalışıyorsunuz. Yelkenleriniz rüzgarla dolarken, geminize manevralar yaptırıyor, düşman gemilerine top atışları yapıyor, Orta Çağ denizcisi olarak o maceraları birebir yaşıyorsunuz.

FATED: The Silent Oath

Viking mitolojisinden alınan öyküsü ile Fated, oldukça heyecanlı ve sürükleyici bir oyun.Yalnız bir viking olarak, denizlerde yelken açıyor, düşmanlarınızla savaşıyor, ormanda avlanıyor ve öfkeli tanırların üzerinize salmış olduğudevlerin dünyayı yok etmesini engellemeye çalışıyorsunuz.

ARM Planetary

Prospectors Asteroid Resource Mining Uzay madenciliği sizi heyecanlandırıyorsa,önümüzdeki 50-100 yıl süresincebu merakınızı bir tek sanal gerçeklik gözlükleriyle giderebileceğinizi izah edelim.

ARM da, açık dünya formatında bir RPG olarak, oyuncunun uzayda serbestçe dolaşıp madencilik yapmasını ve uzay istasyonlarında dolaşmasını sağlıyor bir tek oldukça derin bir oynanışa haiz olan oyunun stratejik detaylara da haiz bulunduğunu görmüş olacaksınız.

Apollo 11 VR
Apollo programı ile aya gitmek, ayda yürümek, o uzay aracını kullanmak, gemideki sorunlarla boğuşmak ve dünyada bir tek oldukça azca sayıda astronotun deneyimlediği o atmosferi yaşamak isterseniz, bu oyun sizi mutlu edecek. VR mevzusunda oldukça sayıda ödülü de toplayan oyun yardımıyla gerçek zamanlı olarak Ay’a gidip dönüyorsunuz. CHIP dergisi

https://www.teknoagasi.com/vr-sanal-gerceklik-oyunlarinin-kral-listesi/

YOUR REACTION?


You may also like