دلایل اهمیت انتخاب نمای فایبرسمنت برای ساختمان چیست؟
قبل از اینکه بخواهیم درباره انواع نما در ساختمان صحبت کنیم بیایید ببینیم که اصلا نما به چه معناست و از چه کلمه ای گرفته شده است و سپس به کاربرد آن در ساختمان بپردازیم.

دلایل اهمیت انتخاب نمای فایبرسمنت برای ساختمان چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم درباره انواع نما در ساختمان صحبت کنیم بیایید ببینیم که اصلا نما به چه معناست و از چه کلمه ای گرفته شده است و سپس به کاربرد آن در ساختمان بپردازیم. کلمه نما در اصل از کلمه ایتالیایی “facciata” گرفته شده است و به عنوان بیرون یا تمام وجوه خارجی یک ساختمان تعریف می شود. این اصطلاح اغلب برای اشاره به نمای اصلی یا جلوی یک خانه استفاده می شود.

نما در کنار سقف، یکی از مهمترین عناصر ساختمان است، زیرا به عنوان مانع اولیه در برابر عوامل جوی خارجی که می تواند به سلامت سازه آسیب برساند مانند باران، برف، باد، یخبندان، آفتاب و غیره عمل می کند. به همین دلیل، انتخاب یک سیستم نما که ساختمان را از این خطرات محافظت می کند و در عین حال به دستیابی به مصرف انرژی کمتر، کاهش هزینه های نگهداری و بهبود آسایش ساکنان کمک می کند، بسیار مهم است.

نمای سبک

این نوع نما به ساختار مقاوم ساختمان می چسبد، اما بخشی از آن را تشکیل نمی دهد. از آنجایی که به پایداری ساختمان کمک نمی کند، باید طوری طراحی شود که بارهایی را که بر اجزای آن فشار وارد می کند، تحمل کند.

دو نوع ساخت برای نماهای سبک وجود دارد: دیوار پرده ای و نمای پانل.

با یک دیوار پرده، نما به طور مداوم در اطراف چارچوب سازه عبور می کند، در حالی که با نمای پانل شده، چارچوب نما را قطع می کند. برخی از مزایای خاص سیستم نمای سبک، سهولت نصب و میزان نوری است که به داخل ساختمان می‌دهد. در مقایسه با سایر انواع نما، نماهای سبک وزن عایق حرارت و صدا کمتری دارند و هزینه های نگهداری بالاتری در میان مدت و بلند مدت دارند. این نوع نما عمدتاً در ساختمان های اداری متوسط ​​و بلند نصب می شود.

نمای سنگین

همانطور که از نام آن مشخص است، این نوع نما تمایل دارد از مصالح ساختمانی با وزن قابل توجهی ساخته شود. برای اینکه یک نما سنگین وزن در نظر گرفته شود، میانگین وزن، شامل عناصر توپر و توخالی، باید بالای ۱۰۰ کیلوگرم در متر مربع باشد. در این دسته، انواع مختلفی از نماها را می‌یابیم که بسته به نیازهای عایق حرارتی، ممکن است باربر یا خود نگهدار باشند و ممکن است محفظه هوا داشته باشند یا نداشته باشند.

سیستم های ETI

سیستم های ETI (عایق حرارتی خارجی) شامل نصب صفحاتی از مواد عایق در اطراف ساختمان است که توسط ملات محافظت شده و به دیوار نگهدارنده چسبیده یا به صورت مکانیکی ثابت می شود. سپس سیستم با روکش یا روکشی که با زیبایی شناسی ملک مطابقت دارد تکمیل می شود. بیشترین مواد مورد استفاده در جنبه عایق یک سیستم ETI عبارتند از پلی استایرن منبسط شده (EPS)، پلی استایرن اکسترود شده (XPS)، پلی استایرن منبسط شده گرافیت (EPS-G) و پشم معدنی (MW). از آنجایی که سیستم ETI دارای یک لایه عایق است، پل های حرارتی و خطر تراکم را کاهش می دهد. بنابراین، این گزینه ای است که سطح خوبی از کارایی را نسبت به قیمت خود فراهم می کند، زیرا هیچ هزینه ای از یک سیستم چارچوب ناشی نمی شود.

روکش ضد باران

“اثر دودکش” که در داخل حفره هوا رخ می دهد به این معنی است که هوای گرم از بالای نما بالا می رود و از آن خارج می شود. در ماه های تابستان، این پدیده همرفت طبیعی به معنای تجدید هوا است که از گرم شدن بیش از حد جلوگیری می کند. از طرفی در زمستان هوا زیاد گرم نمی شود و در داخل خانه باقی می ماند. گرما از بین نمی رود، که به صرفه جویی در انرژی ناشی از گرمایش کمک می کند.

علاوه بر این، روکش ضد باران یک لایه حفاظتی اضافی در برابر تراکم و نفوذ آب ایجاد می‌کند و همچنین به کاهش ظاهر ترک‌ها و شکاف‌ها در ساختمان کمک می‌کند، زیرا تغییرات دمایی کمتری را متحمل می‌شود. اینها تنها برخی از دلایلی است که چرا روکش ضد باران تهویه شده کارآمدترین سیستم نمای خارجی موجود در حال حاضر است.

روکش باران یا سیستم نمای تهویه شده از یک دیوار باربر، یک لایه عایق و مواد روکش ساخته شده است که با استفاده از یک سازه نگهدارنده به ساختمان ثابت می شود. تفاوت اصلی این سیستم با سیستم ETI این است که دارای یک حفره هوا بین دیوار باربر و مواد روکش است. اگرچه نصب این سیستم پرهزینه‌تر و پیچیده‌تر است، اما اغلب اوقات یک گزینه مقرون‌به‌صرفه است زیرا شکاف هوا مسئول بسیاری از مزایای روکش صفحه‌نمایش باران است.

نمای فایبرسمنت

فایبرسمنت برد به عنوان یک متریال نما و ساخت خانه به نوعی صنعت ساخت و ساز را متحول کرده است. فایبرسمنت برد بهترین را در بین بسیاری از دنیاها ارائه می دهند – ظاهر بافت دار و دانه ای دیوارپوش چوبی واقعی، کیفیت مقاومت در برابر آتش، و توانایی رنگ آمیزی در رنگ های بی شمار، بر خلاف نمای وینیل ، نمای چوب ، نمای سرامیک و سنگ. علاوه بر این، برخلاف سایدینگ آزبست سیمانی، ایمنی در فایبرسمنت برد در نظر گرفته می شود. جای تعجب نیست که نمای فایبر سمنت گزینه ای عالی برای نمای خانه شما است.

فایبر سمنت برد به عنوان سایدینگ به نمای بیرونی خانه یا هر سازه دیگری چسبانده می شوند. همانطور که گفته شد، سنگ تراشی یا چوب را تقلید می کند، مانند بتن در برابر سایش مقاومت می کند و به خانه شما کمک می کند تا با برخی از خشن ترین عناصر محیطی مقابله کند.

در واقع، این نوع سایدینگ خانه به حداقل نگهداری نیاز دارد، ضد پوسیدگی، ضد آتش و ضد موریانه است!

نمای فایبرسمنت

نمای فایبرسمنت

YOUR REACTION?

Disqus Conversations