جوراب مردانه
جوراب یکی از بخش‌های اصلی کمد‌های لباس ماست و یکی از قسمت‌های اصلی و مهم بدن ما یعنی پاها را پوشش می‌دهد. پس بهتر است اطلاعاتمان را در مورد این بخش کوچک از پوشش روزانه بالا ببریم و در انتخاب آن دقت بیشتری بکنیم. جوراب قدیمی ترین شکل پوشش است که هنوز به همان صورت مورد استفاده قرار میگیرد.

جوراب مردانه

جوراب مردانه

جوراب یکی از بخش‌های اصلیکمد‌های لباس ماست و یکی از قسمت‌های اصلی و مهم بدن ما یعنی پاها را پوشش می‌دهد.پس بهتر است اطلاعاتمان را در مورد این بخش کوچک از پوشش روزانه بالا ببریم و در انتخابآن دقت بیشتری بکنیم. جوراب قدیمی ترین شکل پوشش است که هنوز به همان صورت مورد استفادهقرار میگیرد.

تاریخچه‌‌ی جوراب به عصر حجربر می‌گردد، یعنی سالها قبل از این که شلوار و یا بلوز اختراع شود. و البته امروزهبیشتر از بقیه‌‌ی قسمت‌های لباس مورد بی توجهی و چشم پوشی قرار می‌گیرد. تنها به ایندلیل که خیلی‌ها اطلاعاتشان در مورد جوراب بسیار کم است.

دانستن نکات کوچک اما مهمدر مورد جوراب کمک می‌کند تا با دید بازتری سراغ انتخاب انواع جوراب‌ها بروید. ریشه‌‌یکلمه جوراب در انگلیسی قدیمی socc بهمعنی دمپایی سبک است در لاتین کلمه‌‌ی soccus اصطلاحی برای توصیف کفشی سبک بوده است که بازیگران رومیآنها را میپوشیدند. این واژه‌‌ی یونانی از کلمه‌‌ی sykchos که یونانی است بر گرفته شده است.

۵۰۰۰ سال پیش ازمیلاد جورابها به این شکلی که امروزه در دسترس ماست وجود نداشتند، البته جورابی ازآن زمان در دست ما نیست اما شواهد نشان می‌دهند که جورابها از پوست و موی حیوانات ساختهو به دور پا پیچیده می‌شدند.

راهنمای انتخاب جوراب

·        شما باید بلندی جوراب خود را با موقعیتی که قرار است در آن حاضرشوید و لباس هایی که قرار است بپوشید، تنظیم نمایید. می توانید جوراب مناسب خود رااز بین ۴ گزینه، یعنی جوراب های زیر زانو، جوراب های مدرن، جوراب های معمولی و جورابهای رو فرشی انتخاب نمایید.

·        جنس جورابی که قصد دارید بپوشید را براساس فصل و میزان فعالیتتان انتخاب کنید؛ برای اینکه در هنگام پوشیدن جوراب کاملاً احساس راحتی نمایید، توصیهمی شود تا با توجه به موقعیت از جوراب های ابریشمی، نخ اسکاتلندی و پشمی استفاده کنید.

·        رنگ جوراب های شما هر چند شاید زیاد به چشم نیایند، اما بسیارمهم هستند و هرگز نباید از آنها غفلت کنید. اگر رنگ جوراب مناسب باشد باعث بهتر شدنظاهرتان می شود و اگر نامناسب باشد کل استایل شما را به هم می ریزد. برقراری تعادلمناسب بین این سه معیار، هارمونی استایل مورد علاقه تان را تضمین می کند. سعی کنیداز قبل اطلاعات خود را در این زمینه ارتقا دهید تا راحت تر بتوانید بهترین گزینه ممکنرا انتخاب نمایید.

·        سعی کنید همیشه اطلاعات جامع و کاملی درباره برندها و انواعجوراب های مختلف موجود در بازار داشته باشید. هنگام خرید جوراب باید بتوانید قیمت جوراببرندهای مختلف موجود در بازار را با هم مقایسه کنید.

انواع مدل‌های جوراب مردانه

·        جوراب ‌مردانه نخ پنبه: یکی از معروف‌ترین پارچه‌ها در دوختجوراب می‌باشد که طرفداران زیادی هم دارد. جوراب‌های نخی بسیار سبک و خنک هستند بههمین دلیل خیلی راحت شسته شده و به سرعت خشک می‌شوند. این پارچه از الیاف پنبه طبیعیدوخته می‌شود که ایجاد آلرژی یا حساسیت هم نمی‌کند.

·        جوراب ‌مردانه پلی استر: پلی استر یا همان پلاستیک یک جنس ارزانو اقتصادی است که خیلی از تولید کننده‌های جوراب به خصوص تولید کنندگان جوراب ورزشیبرای دوخت جوراب‌های خود از آن استفاده می‌کنند. این پارچه از الیاف مصنوعی که از نفتبه دست می‌آیند، ساخته می‌شوند که ممکن است برای همه مناسب نباشند، زیرا پوست برخیاز افراد در مقابل این جنس واکنش آلرژی از خود نشان می‌دهند.

·        جوراب ‌مردانه پشمی: پشم یک الیاف طبیعی است که از پشم و مویحیوانات زنده به دست می‌آید. جوراب‌های پشمی خیلی گرم و راحت هستند، بنابراین برایفصل پاییز و زمستان مناسب می‌باشند. پا درون این جوراب‌ها کمتر سرما را احساس می‌کند.از این مدل نباید برای مناطق گرمسیری استفاده کرد، زیرا پا درون آن بیشتر عرق کردهو دچار تاول زدگی می‌شود.

·        جوراب ‌مردانه نانو: جوراب‌های نانو همان جوراب‌های معمولی هستندکه نخ مورد استفاده در دوخت آن‌ها به وسیله نانو ذرات اکسید روی و نانو ذرات اکسیدنقره پوشیده می‌شود. این همان ماده نانو است که ویژگی‌های منحصر به فردی در جوراب شماایجاد می‌کند. از مهم‌ترین ویژگی‌های این جوراب می‌توان به قابلیت جذب بالای رطوبتو خشک شدن سریع اشاره کرد که گزینه مناسبی برای دوخت جوراب هستند.

·        جوراب ‌مردانه نانو معطر: در واقع همان جوراب‌های نانو سادههستند که نخ‌های مورد استفاده در بافت پارچه آن‌ها با نانو ذرات پوشیده می‌شود. تفاوتاصلی این مدل با نمونه قبلی در استفاده از یک ماده معطر است. که به جوراب زده می‌شودو با گرم شدن پا درون کفش پخش می‌شوند. این ماده به گونه‌ای است که با چند بار شستشوهم بوی عطر در جوراب احساس می‌شود. برای کسانی که یک قرار ملاقات مهم دارند و نگرانبوی پای خود هستند مناسب می‌باشند.

مزایای استفاده از جوراب مردانهنانو

·        نانو ماده‌ای است که از عرق کردن پا در کفش جلوگیری می‌کند درواقع حذف کردن عرق پا به معنی واقعی بو نگرفتن کفش و پا است.

·        همان طور که می‌دانید جوراب مکانی مناسب برای رشد انواع باکتریاست. در واقع برای از بین بردن باکتری‌هایی که بوی نامطبوع تولید می‌کنند باید جورابرا با آب خیلی داغ شستشو دهید، جوراب‌های معمولی در این دما به راحتی از بین می‌روندکه جوراب نانو این گونه نیست.

·        همان طور که می‌دانید بیشتر جواب‌های تولید شده در بازار ازالیاف پلی‌استر ساخته می‌شوند که ایجاد حساسیت می‌کند. افزودن فرآورده‌های اکسید رویسبب می‌شود که دیگر حساسیت ایجاد نکنند.

·        زمانی که شما از جوراب نانو استفاده می‌کنید، فرصت و مجالی برایزنده ماندن باکتری و قارچ درون کفش نمی‌دهند، بنابراین شما از بهداشت و سلامت بیشتریبرخوردار هستید.

·        الیاف نانو باعث افزایش طول عمر جوراب می‌شود به طوری که شمامی‌توانید با خیالی آسوده با آب خیلی داغ و شوینده‌ای قوی آن را شستشو دهید.

YOUR REACTION?

Disqus Conversations